Kdo ovládne kávovar a stane se Baristou roku 2018?

Hlavní stránka » Akce » Kdo ovládne kávovar a stane se Baristou roku 2018?

O víkendu 7. a 8. dubna ožije pražská Pragovka kávou. Čeští baristé se zde utkají v národním soutěži Barista roku 2018. Káva. Pražírny z celého světa. Přednášky. Food truck parade. Tak by se dal shrnout nadcházející ročník festivalu.

Česká pobočka Asociace výběrové kávy (SCA) si již podeváté zvolí nejlepšího baristu České republiky. Třináctka soutěžících musí pod drobnohledem mezinárodní poroty připravit 4 espressa, 4 mléčné nápoje a 4 vlastní kávové drinky (tzv. signature drinky). To vše během patnácti minut. To už není legrace. Z ohlasů samotných soutěžících je znát, že se soutěž profesionalizuje. Baristé svou účast v národní soutěži pečlivě zvažují vzhledem ke svým zkušenostem.

Vítěz bere vše! Svou zručnost předvede 20.–23. června na World Barista Championship 2018 v nizozemském Amsterdamu.

Káva skoro z dvacítky pražíren? Jasně! Mezi potvrzenými je zatím 13 českých a 6 zahraničních z různých koutů světa.

„Letos se festivalu zúčastní unikátní počet pražíren. Prozatím dohodnutých devatenáct je číslo, které jsem zatím na žádném jiném festivalu, a to ani ve světě, nezažil,“ netají se koordinátor české větve Asociace výběrové kávy Štěpán Neubauer.
Výběr českých pražíren probíhal tzv. slepým cuppingem. Pražírny, které měly zájem zúčastnit se festivalu Barista roku, si vzájemně ohodnotily zaslané vzorky a nejlepší z nich se budou v dubnu prezentovat v Pragovce.

„Podle účastníků cuppingu se rok od roku káva z českých pražíren zlepšuje, je kvalitnější. Očekává se, že to nebude trvat dlouho a budeme umět v republice připravit jednu z nejlepších káv na světě,“ uvedla Kateřina Gardoňová z týmu organizátorů.

Taky vás něco naučíme. Přijedou odborníci a odpřednášejí zajímavosti nejen ze světa kávy. Na co se těšit? Třeba na Rubense Gardelliho a jeho Mzungu project o unikátní kávě z Ugandy. Nebo na Honzu Škeříka, loňského vítěze soutěže. Ten se podělí o svou cestu z českého na světové mistrovství. A další.

Celý festival samozřejmě nebude jen o kávě. Letos poprvé i díky velkorysosti Pragovky připravíme Food truck parade. Zkrátka pozveme ty nejlepší stánky s jídlem na čtyřech kolech, které nabídnou nepřeberné množství gastrospecialit.
A komu je to málo, může v sobotu navštívit otevřené umělecké ateliéry v rámci akce Kolben Open 5. Kromě nahlédnutí do nejprivátnější zóny umělců – ateliérů a prezentace díla v kontextu místa, kde vznikají, mohou lidé navštívit a prohlédnout si nepoužívanou halu v areálu Pragovky, dětskou dílnu i koncert.

Vstupenky na akci jsou k zakoupení online na GoOut, ceny začínají na 333 korunách za oba dny. Cena vstupenky zahrnuje vstup na všechna soutěžní vystoupení, neomezenou konzumaci kávy na místě a neomezený vstup na přednášky. Ke koupi jsou také zcela nové vstupenky s průvodcem. Jejich držitele provede Štěpán Neubauer osobně zákulisím soutěže – kromě osvětlení fungování celého festivalu i soutěže samotné se návštěvníci podívají za porotou, do přípravné místnosti soutěžících (tzv. prep-room) a může se stát, že jim jejich favorit připraví jeho signature drink.

Kateřina Gardoňová
Foto: Lukáš Kozel

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.