Kvalitní osvětlení pro hotely a restaurace

Hlavní stránka » Aktuality » Kvalitní osvětlení pro hotely a restaurace

Při modernizaci osvětlení v hotelu či restauraci je důležité myslet nejen na design a úsporu provozních nákladů, ale také na kvalitu nových LED svítidel a světelných zdrojů. Trh s osvětlovací technikou bohužel stále nabízí mnoho nekvalitních výrobků, které následně prodražují provozní náklady.

V hotelích a restauracích je světlo především designový prvek, který podtrhuje celkový architektonický návrh. Při modernizaci je vhodné nicméně zvážit i účinnost, která nám dovolí snížit provozní náklady na snesitelnou úroveň. Dnešní preferované LED osvětlení využívá obou aspektů, designu i účinnosti. Architekti a návrháři vytvářejí s pomocí světelných diod originální svítidla a spotřeba instalací je výrazně nižší v porovnání s dřívějšími žárovkovými systémy. LED umožnily také biodynamické osvětlení, při kterém se mění barevný tón světla během dne.

Světelné diody výrazně proměnily trh s osvětlovací technikou. Někteří tradiční výrobci byli nahrazeni novými a na trh se dostalo mnoho nových obchodníků s levnými produkty s velmi různorodou směsí kvalit a přístupů. Nekvalitní LED svítidla mohou mít řadu projevů: např. výrazné nepříjemné blikání při poruše, viditelně zmenšený jas, mohou mít nepříjemné světlo nebo různě barevné diody, aniž to výrobce zamýšlel, nebo mohou nevěrohodně reprodukovat červenou barvu. Nejčastěji ale jednoduše přestanou svítit dlouho před předpokládanou životností. Všechny tyto projevy nakonec vedou k celkové opravě nebo častěji výměně. Pokud se nestane porucha v záruční době, znamená to zvýšené náklady na opravu.

V současnosti se tedy nevede debata o tom, jakou technologii osvětlení použít, ale jak vybrat kvalitní LED osvětlení zaručující nízkou spotřebu a dlouhou životnost. Samozřejmě na konkurenčním trhu se stále relativně novým LED osvětlením nelze očekávat jistotu, ale existuje několik vodítek, která lze při výběru dodržet a snížit pravděpodobnost nákupu nekvalitních LED svítidel.
Mezinárodní nezisková iniciativa PremiumLight Pro navrhla sadu kritérií pro vnitřní osvětlení, která mohou zvýšit požadovanou kvalitu i zvýšit úsporu. Kritéria se skládají z organizační, technické a ekonomické části. Jednotlivá kritéria jsou nad rámec článku, nicméně jedná se o vhodný podklad při rekonstrukci vnitřního osvětlení. Kritéria mohou být součástí vyhlašovaného tendru nebo mohou sloužit jako inspirace pro architektonické studio. Z hlediska ekonomického vyhodnocení je preferován výpočet nákladů na celý životní cyklus, nikoliv pouze stanovení návratnosti investic. Kompletní kritéria při výběru kvality naleznete na webu www.premiumlight.cz. V rámci projektu je také nabízena konzultace k použití zdarma.

Michal Staša
www.premiumlight.cz

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.