LASVIT: Yakisugi od Kengo Kumy

Hlavní stránka » Aktuality » LASVIT: Yakisugi od Kengo Kumy

Vázy a skleničky Yakisugi byly poprvé představeny na veletrhu designu Maison et Objet v Paříži v roce 2018. Kolekce navazuje na stejnojmenná svítidla, která LASVIT uvedl o rok dříve. “Chtěl jsem kolekcí Yakisugi zpochybnit materiální podstatu skla a dřeva. Nahlédnout do samotné duše dřeva a zachytit ji ve skle,” popsal Kengo Kuma svůj design.

Vázy Yakisugi jsou vyrobené z ručně foukaného skla, a přitom strukturou přesně připomínají ožehnuté dřevo. Dřevěná kresba se totiž doslova otiskne do roztaveného skla. Japonský architekt Kengo Kuma, který tuto kolekci designoval, se inspiroval u dávné japonské techniky pro ochranu dřeva zvané Shou-Sugi-Ban nebo právě Yakisugi, kdy je dřevo ožehnuté, aby lépe odolávalo povětrnostním vlivům. LASVIT dokázal vymyslet techniku, jak organickou texturu přenést na sklo. Každý kus nese otisk dřeva a každá sklenička, váza či lustr z této kolekce je tak neopakovatelným originálem.

“Chtěl jsem kolekcí Yakisugi zpochybnit materiální podstatu skla a dřeva. Nahlédnout do samotné duše dřeva a zachytit ji ve skle,” popsal Kengo Kuma svůj design.

Aby se dosáhlo dokonalého výsledku, používají skláři suché dřevěné formy místo tradičních vodou nasáklých. Dřevěná forma se při výrobě vypálí a lze ji použít jen několikrát, než ji oheň úplně stráví. Výroba Yakisugi kolekce je tak zároveň metaforou ke koloběhu života, kdy něco zaniká, aby něco nového mohlo vzniknout.

Vázy a skleničky Yakisugi byly poprvé představeny na veletrhu designu Maison et Objet v Paříži v roce 2018. Kolekce navazuje na stejnojmenná svítidla, která LASVIT uvedl o rok dříve. Yakisugi si získává stále více oblíbenců i mezi profesionály na poli designu. Posledním úspěchem je zisk Design Award 2019 od prestižního magazínu Wallpaper*.

KENGO KUMA

Kengo Kuma je japonský architekt působící také jako profesor na University of Tokyo, Graduate School of Architecture. Sám se v roce 1979 stal jejím absolventem a úspěšně také dokončil výměnný pobyt na Kolumbijské univerzitě.

Architektonická kancelář Kengo Kuma & Associates, kterou založil v roce 1990, stojí za řadou vysoce uznávaných a oceněných projektů nejen v Japonsku, ale i po celém světě. V současné době Kengo Kuma & Associates stojí za zhruba stovkou projektů v Asii, Evropě a USA, včetně nového Národního stadionu v Japonsku. Kengo Kuma je mimo jiné známý také jako spisovatel, a jeho knihy jsou publikovány v angličtině, čínštině a korejštině. „Moje spolupráce s Lasvitem se pojí i s celou filosofií designu, která v sobě zahrnuje architekturu, design nábytku a teď už také sklo,“ říká o několikaleté kooperaci s českou společností slavný architekt.

Zdroj: TZ

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.