LOUIS XIII.: Nápoj, který jeho tvůrce nikdy neokusí

Hlavní stránka » Aktuality » LOUIS XIII.: Nápoj, který jeho tvůrce nikdy neokusí

Koňak, mnoho let stařený vinný destilát z přísně vymezené francouzské oblasti Cognac představoval exkluzivní záležitost už v době napoleonských válek a byl oblíbeným nápojem na všech královských dvorech.

Běžná pálenka z vína se nazývá brandy, ale koňak se vždy těšil nesrovnatelně vyšší prestiži. Proč? Jedním z důvodů jsou přísná pravidla pro výrobu zahrnující předepsané odrůdy hroznů, délku zrání i typ dřeva pro výrobu sudů. K věhlasu koňaku však přispěli také ti nejlepší z výrobců, jejichž jména se v průběhu staletí stala symbolem vrcholné úrovně.

Královský koňak pochází z ušlechtilé půdy Grande Champagne

Mezi ně neodmyslitelně patří Rémy Martin. Legendární rodinná firma spatřila světlo světa již v roce 1724 – zanedlouho tedy oslaví třísté narozeniny – a dnes se řadí mezi vůbec největší výrobce koňaku. Tradice ovšem není jediným důvodem jejího úspěchu. Mezi znalci je Rémy Martin proslulý zejména nekompromisním přístupem ke kvalitě. Na rozdíl od řady konkurentů používá pro všechny své koňaky výhradně hrozny z nejprestižnějších oblastí nacházejících se přímo v srdci regionu Cognac – Grande Champagne a Petite Champagne, souhrnně nazývaných Fine Champagne. Champagne je kromě francouzského šumivého vína též starý francouzský název pro křídu a právě křída je tajemstvím úspěchu koňaků Rémy Martin. Vinná réva rostoucí ve Fine Champagne proniká díky křídovité místní půdě kořeny až 20 metrů hluboko do podloží, kde získává vláhu a minerály, díky kterým mají vinné destiláty vytvořené z jejích hroznů největší potenciál rozvíjet se během dlouhého zrání, čehož Rémy Martin naplno využívá.

Důkazem budiž specialita nazvaná LOUIS XIII., koňak, který si jeho milovníci mohou vychutnat již od roku 1874. Jméno francouzského panovníka, který se zasadil o ochranu regionu Cognac, nenese nadarmo, může se totiž hrdě nazývat králem koňaků. LOUIS XIII. představuje směs neuvěřitelného počtu až 1 200 vinných destilátů(fran­couzsky nazývaných eau-de-vie – tedy v překladu „voda života“) zrajících dlouhé desítky let ve vzácných, 100 – 150 let starých sudech z limousinské­ho dubu.

Málokterý profesionál čelí tak paradoxnímu údělu jako sklepmistr značky LOUIS XIII. Těší se výsadě připravovat nejexkluzivnější koňak všech dob. V dnešní době, kde Baptiste Loiseau, současný sklepmistr Rémy Martin vybírá eau-de-vie pro budoucí koňak Louis XIII., ví, že kvůli mimořádně dlouhému zrání nikdy konečný výsledek své práce neochutná – tuto možnost bude mít až někdo z jeho nástupců. „Příprava směsi je samozřejmě věda, ale bez intuice by to nešlo,“ říká Baptiste Loiseau,. „V určité chvíli se musíte uvolnit a nechat koňak, aby vás sám vedl tou správnou cestou.“

LOUIS XIII. se prodává v křišťálových dekantérech ruční výroby a cena odpovídá výjimečnosti obsahu. Prostřednictvím tohoto nápoje se můžete dotknout dávno minulých dob a vychutnat hloubku chuti, jakou vám nenabídne žádný jiný destilát světa.

Další informace naleznete na webové stránce WWW.LOUISXIII-COGNAC.COM

Zdroj: TZ

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.