Navarra

Hlavní stránka » Aktuality » Navarra

Království Navarra, jehož historie se začala psát již v roce 824, bylo silným hráčem na středověké politické scéně. V jeho rozkvětu na počátku 11. století Navarra zaujímala většinu území severního Španělska a rozkládala se od Barcelony na pobřeží Středozemního moře až po Bordeaux na severu.

Království Navarra, jehož historie se začala psát již v roce 824, bylo silným hráčem na středověké politické scéně. V jeho rozkvětu na počátku 11. století Navarra zaujímala většinu území severního Španělska a rozkládala se od Barcelony na pobřeží Středozemního moře až po Bordeaux na severu. V současné době je Navarra jedním ze 17 autonomních společenství a částečně baskicky hovořící provincií sousedící s Francií, avšak nedosahuje již k pobřeží Atlantiku. Na severu ji ohraničuje pohoří Pyreneje a na jihu řeka Ebro.
Ačkoli se jedná o relativně malou oblast, Navarra je jedním z hlavních vinařských regionů Španělska. Velké výškové rozdíly, vysoké hory, které střídají hluboká údolí s chladným a vlhkým přímořským podnebím na severu a úrodné planiny v povodí řeky Ebro s kontinentálním, velmi teplým a suchým podnebím na jihu, jsou pro vinohradnictví příznivé.

V polovině 19. století, kdy vinice sousední Francie napadla mšička Phylloxera vastatrix, vína z oblastí Navarra a Rioja se stala hlavním zdrojem místo věhlasného a révokazem zdevastovaného Bordeaux, což vedlo k obrovskému rozšíření plochy vinic až do té doby, kdy se v roce 1892 tento škůdce objevil i ve vinicích Španělska. Navarra byla také místem, kudy tradičně procházely tisíce poutníků, kteří směřovaly do Santiaga de Compostela na své pouti svatého Jakuba, což je zdokumentováno i v mnohých středověkých průvodcích.

Hlavní město Pamplona je možná známější svým závodem býků na festivalu San Fermín, který se zde koná každoročně v měsíci červenci. To byla mimochodem také jedna z nejoblíbenějších událostí pro Ernesta Hemingway, jenž se jí zúčastnil několikrát během svého života.

Vinařský region Navarra se dělí zcela přirozeně do pěti různých zón. Jsou to chladnější svahy Baja Montaña v podhůří Pyrenejí na severu, dále pak přes Tierra Estela a Valdizarbe k Ribera Alta v centru oblasti a konečně pak Ribera Baja v údolí řeky Ebro v okolí města Tudela na jihu. Podnebí je převážně vnitrozemské, kde suchá, horká léta střídají chladné zimy, avšak poněkud zmírněné vlivem Atlantického oceánu ze severu a Středozemního moře z jihu.

Navarra byla od nepaměti proslavená svými růžovými víny – Rosado -, kvalita jejích červených vín však rychle stoupá. Tradičně zde dominuje odrůda Garnacha, avšak v poslední době se začalo prosazovat všudypřítomné ušlechtilé Tempranillo , stejně jako obvyklé mezinárodní modré kultivary Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Bílá vína reprezentují pouhých 10 % produkce a jsou vyrobená především z odrůd Viura a Macabeo, velmi populárním se stalo.také Chardonnay.

Letos na jaře uspořádala obchodní kancelář ICEX španělského velvyslanectví v Praze několik akcí, kde se představila i vína z Navarry. V hotelu Barceló Center na Starém Městě se konal týden španělské gastronomie Semana Gastronómica Española pod taktovkou šéfkuchaře Miguela Sáncheze ze společnosti Dgusta Spain, která představila speciality z tohoto gastronomického ráje za doprovodu řízené degustace vín z vinařtví Bodega Inurrieta z Navarry (Vinaznavarra.cz).

Z jejich nabídky jsem vybrala dvě následujicí vína:

Orchídea Cuvée Añada 2013, Bodega Inurrieta, Falces, Navarra, Španělsko

Zajímavé víno vyrobené z hroznů odrůdy Sauvignon Blanc, které zrálo delší dobu (8 měsíců) v sudu na kvasničných kalech. Má krásný žlutavo-zelený odstín, jeho vůně je intenzivní, evokující zralé hrušky a jablka s jemnými tóny medu. Na patře je víno dobře zaoblené a košaté, plné ovocnosti a svěží kyselinky s hebkým odchodem. Nabízí delikátní chuť exotického ovoce s jemným nádechem dubu, který zůstává v pozadí.
Doporučení v gastronomii: Samo o sobě jako aperitiv nebo s pokrmy ze sladkovodních ryb ve smetanové nebo vinné omáčce.

Inurrieta Cuatrocientos Crianza 2011, Bodega Inurrieta, Falces, Navarra, Španělsko

Toto velmi atraktivní víno pochází z keřů vysázených ve viniční trati, která se nachází ve 400 metrech nadmořské výšky, tudíž odtud název Cuatrocientos. Je hluboké rubínové barvy, s elegantní ovocitou vůní s dotekem koření a vanilky, což svědčí o školení v dubových sudech. Chuť je hladká a elegantní, šťavnatá, s dobře integrovanými tříslovinami.
Doporučení v gastronomii: Výborně se hodí ke grilovanému masu a uzeninám.

Helena Baker
Foto: archiv

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.