Obrovská pestrost autentických vín

Hlavní stránka » Aktuality » Obrovská pestrost autentických vín

Největší vinařský festival v metropoli zaměřený na autentická vína Praha pije víno (PPV) vstoupil do svého pátého ročníku. Za tu dobu prostřídal dvě štace, vystavovaly na něm doslova stovky vinařů a prošly jím tisíce návštěvníků. Pátý roční letos nabídne opět unikátní vinaře, jejich vína, tematické přednášky a další zajímavosti. Více v rozhovoru s Bogdanem Trojakem a Antonínem Suchánkem pro časopis Beverage & Gastronomy, který je už počtvrté hrdým mediálním partnerem festivalu.

Tak, pánové, a máme tu pátý ročník.

AS: Právě že pátý.

BT: První pětiletka.

Pojďme se podívat zpátky na začátek, k prvnímu ročníku. Byl to punk?

BT: Já myslím, že to bylo především hodně riskantní rozhodnutí. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Chtěli jsme udělat velký festival. V té době třeba ještě neexistoval ani veletrh vín v Letňanech. Inspirací nám byl festival VinNatur v Itálii, který se koná v nádherné palladiovské vile, takže jsme zvolili Trojský zámek, protože nám evokoval italské předměstské šlechtické sídlo. Důležité pro nás také bylo zasadit festival do prostředí vinic, což se v Troji podařilo.
Řekli jsme si, že vyzkoušíme první ročník, a celkem jsme to zvládli. Bylo tam tehdy více než čtyřicet vinařů.

AS: Myslím, že jich bylo v prvním roce padesát. Ale chtěl jsem říct, že to nebyl žádný punk. Organizačně jsme to měli všechno docela dobře podchycené. A právě na tu dobrou organizaci jsme pak dostali hodně pozitivních reakcí. Už předtím jsme se zúčastnili mnoha podobných akcí, takže jsme viděli, co a jak funguje. Pro nás bylo a je důležité, aby byli spokojeni i vinaři. To je podstatné. Pokud bude vinař spokojený, tak se zase vrátí.

V Troji byl festival dva roky, pokud si dobře pamatuji…

AS: Ano, a pak jsme se přesunuli na Novoměstskou radnici, na Karlově náměstí. Zrovna jsme se trefili do 700. výročí narození Karla IV. Těch karlovských akcí, které město v roce 2016 pořádalo, bylo víc a my, protože u nás Karel IV. vinohradnictví prakticky založil, jsme do toho krásně zapadli. No a kde jinde to tedy udělat než na Novoměstské radnici, kterou založil také Karel IV.

Není to tam ale pro vás už malé?

AS: My jsme vlastně takový malý-velký festival. Když pojedeme třeba někam do Francie, najdeme festivaly, kde vystavuje až 300 vinařů.

A vy letos budete mít 70 vinařů.

AS: Přesně tak, takže jsme zhruba na třetině těch největších festivalů. Tedy co se týká účastníků. Ale co se týká návštěvnosti, jsme v podstatě velký festival, protože nás navštíví v průměru kolem 1500–1600 návštěvníků, což je hodně i na větší zahraniční akce.

Zmínili jste výročí narození Karla IV. z roku 2016, letos tu máme další významné datum vztahující se k založení Československé republiky. Budete i s tímto pracovat?

BT: Určitě, je to pro nás velké téma. Každý rok na PPV probíhá několik přednášek, seminářů, a pokaždé to má, jak jinak, své téma. Letos to bude určitě založení československého vinařství po rozpadu Rakouska-Uherska. Vinaři si museli hledat nová odbytiště, nové distribuční kanály, Československá republika přitom hodně investovala do rozvoje vinařství, a to především na východě, třeba až v Podkarpatské Rusi. Byla to pro vinaře hodně těžká, ale aktivní doba.

Rakousko-Uhersko jako teritorium je vůbec festivalu PPV blízké. Prezentují se na něm vinařství především z bývalého habsburského mocnářství?

BT: Ano, nejvíce z této naší bývalé širší vlasti. Samozřejmě, pokud se přihlásí někdo třeba z Francie, neřekneme mu ne. Ale gros tvoří vždy Česká republika, Slovensko a Rakousko. A pak Maďaři. Letos to bude ještě o cosi výjimečnější v tom, že k nám na festival přijede několik různých maďarských vinařů z jednoho regionu – Somló. Podle mého je to nejkrásnější (ač nejmenší) tamní region a je skvělé, že návštěvníci festivalu budou mít možnost porovnat vína právě z této oblasti.
Jinak v rámci bývalé monarchie se představí tradičně silná skupina vinařů z Dolního Rakouska a hojně je zastoupeno Slovensko. Ostatně jako každý rok.

AS: Kromě zmíněných přijedou minimálně čtyři vinaři z Francie…

Francie bude, předpokládám, zastoupena i vínem z Champagne?

AS: Bude určitě i šampaňské. Tradičně vinaři z Champagne Tarlant, kteří jsou s námi od prvního ročníku PPV. Je to jedno z těch vinařství, které to s námi táhne od začátku. Druhým zástupcem z Champagne bude Charles Dufour. Ten se taky hodně těší.

…a jeden vinař přijede i z Ameriky. Mám na mysli Jeffa Vejra. Měl by být právě on letos největším lákadlem festivalu?

BT: Těžko říct. Moc ho totiž neznáme. Stojí za ním hezký příběh, připravuje rukodělná vína v Oregonu. Především ale doufáme, že v pořádku doletí a bude vystavovat! (smích)

Proč padla volba právě na něj? Anebo jak to vůbec vzniklo? Přece jenom vinař ze Států, když se orientujete spíše na Starý kontinent, pokud to tak mohu říct…

BT: My jsme si s Jeffem psali už před dvěma lety, protože chtěl přijet. Ale nevyšlo to. Zaujal nás, protože mít tu Američana s českými kořeny, který dělá autentická vína, zní jako dobrá kombinace. Běžně sem netaháme vystavovatele z jiného kontinentu, ale Jeff jednoduše nebude pouhý novosvětský vinař vytržený z kontextu.

V loňském roce byl na festivalu rozšířený a následně i hosty velmi dobře hodnocený food court. Jak to bude vypadat letos?

AS: Opět jsme získali záštitu Prahy 2, takže i díky paní starostce můžeme tuto část letos opět realizovat. Minulý rok byl hlavním partnerem Alcron s Romanem Paulusem, letos to bude La Collezione s Riccardem Lucquem. Právě jejich stan bude tvořit pomyslný střed gastronomické zóny, kterou nám pomůže vybavit společnost Premium-Gastro Petra Svejkovského, která sem dováží spoustu krásného nádobí a zařízení do restaurací.

BT: Kromě toho tam budou stejně jako loni menší stánky – pivovar Matuška, Krystal bistro, Café Lounge, EMA espresso bar a několik dalších stánků. V loňském roce jsme si to zkusili, stánky byly rentabilní a povedlo se to. Letos bude sice zóna z organizačních důvodů o trochu menší, ale určitě dostačující. Rozhodně nikdo hlady trpět nebude.

Pojďme se ještě naposledy podívat na těch pět let, které se s festivalem jistým způsobem propojují. Myslíte si, že se za těch pět let zájemce o autentická vína změnil? Nahlížel na ně před pěti lety jinak než teď?

AS: Tenkrát nikdo netušil, jak to dopadne. Pamatuju si, že taková komunita, jaká je dnes, určitě neexistovala. Sice jsme o sobě věděli, ale to bylo tak všechno. To se s dneškem vůbec nedá porovnat. Autentická vína zasáhla do středního proudu, což se zrcadlí i na festivalu. V zahraničí se na festivalech nestává, že by je navštěvovalo takové množství mladých lidí se zájmem o autentická vína. Jsem z toho nadšený. Myslím si, že lidi na světě autentických vín láká i svobodomyslná atmosféra a že je jim čím dál sympatičtější udržitelné hospodaření na vinicích a snaha minimalizovat cizorodé vstupy během výroby vína. Zajímá je, co pijí.

BT: A pak je tu ona obrovská pestrost autentických vín. Tu nemůže tomuto vinařskému směru upřít ani jeho nejzavilejší kritik. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že jsou barvitější než vína z produkce konvenčních vinařství, kde obecně panuje konzervativnější prostředí, které má vždy tendenci k unifikaci. Ale když trochu neriskujete, když se nepohybujete jako provazochodec na tenkém laně, těžko vznikne něco vzrušujícího. Vinaři zabývající se výrobou autentických vín se nebojí experimentovat a výsledkem experimentu je často ona pestrost. Ne všechno se samozřejmě povede – to je potřeba přiznat.

Autentisté jsou tady od toho, aby prošlapávali zdánlivě neschůdné pěšiny a inspirovali ostatní. Dnes má už mnohý konvenční producent ve sklepě zakopanou amforu nebo zkouší tzv. oranžová vína. Inspirační vliv hrstky avantgardních vinařů je překvapivě silný!

Festival PPV je zajímavý především proto, že se na něm sejde velké množství originálních, přemýšlivých osobností. Ano, jsou to lidé, kteří někomu mohou připadat zvláštní, kontroverzní či paličatí, ale jak je znám, tak můžu říci, že každý z nich je především nesmírně poctivý vinohradník a vinař. Dělají víno s vášní, a ač si dobrovolně vybrali trnitější cestu, jsou to vesměs nadšené, pozitivní povahy. A rozhodně se s nimi a s jejich víny nebudete na festivalu nudit!

Ján Chovanec
Foto: Archiv festivalu

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.