Pět lahví Champagne Ulysse Collin

Hlavní stránka » Aktuality » Pět lahví Champagne Ulysse Collin

Oliver, majitel vinařství Ulysse Collin, je velmi zajímavý chlapík. Na první pohled je houževnatý a zcela oddán své práci. Když se k němu ale dostanete blíže, je přátelský a štědrý. Jeho vína jsou výrazná, plná a charakterní.

Hodí se skvěle do gastronomie, neboť v sobě ukrývají mnoho zajímavých vrstev, jsou opulentní a v současné době velmi žádaná mezi tzv. wine lovers.

Prosincová degustace jeho vín, organizovaná a vedená Antonínem Suchánkem (Champagnier.cz), představila kompletní průřez produkcí vinaře Oliviera Collina. Pro profesionály a milovníky šampaňských vín byla o to více zajímavá, neboť se ve všech případech jednalo o vína pouze z jedné vinice, tzv. single vineyards. V úzkém kruhu byla představena vína, která byla do ČR dovezena vůbec poprvé.

Celková rozloha vinic vinařství Ulysse Collin je 9 hektarů. Ovšem Olivier vyrábí svá vína pouze z poloviny svých vinohradů. Zbylé hrozny prodává šampaňským domům. Ročně vyrábí pouze okolo padesáti tisíc lahví. Nepoužívá systémové postřiky, bere ohledy na mikroorganismy v půdě vinohradu a svá vína nefiltruje. Vína z každé vinice jsou separátně spontánně fermentována v dubových sudech. Jedná se v podstatě o tzv. „burgundskou cestu“ výroby šampaňského, tedy o styl vinifikace každé vinice zvlášť a dlouhého ležení vína na sudu. Olivierova vína překvapila mnoho odborníků po celém světě nejen svou precizností výroby, ale i věrným zachycením terroiru svého vzniku, svou hloubkou a strukturou. Právě podloží je zcela zásadní. Olivier vinohradničí ve vesnici Congy, která je svou geografickou polohou přesně mezi oblastmi Côte de Blancs a Côte de Sézanne. Konkrétně se tato oblast jmenuje podle malé říčky, která jí protéká, Coteaux du Petit Morin. Svrchní půda je mix jílu, podloží je křídové a naleznete v něm pro oblast Champagne neobvykle velké množství silexu a jeho vzácnější tmavé formy, onyxu. Lahve s označením Champagne Ulysse Collin můžete ochutnat v nejlepších michelinských restauracích včetně pražské La Degustation Bohême Bourgeoise.

Degustaci začal Antonín Suchánek vínem Les Piérriéres, což je dle slov Oliviera jeho nejoblíbenější vinice. Les Piérriéres je 100% Chardonnay z vinice, která je vzdálená cca 8 km východně od Congy poblíž vesnice Vert Toulon. Vinice Les Piérriéres leží v podstatě na nejspodnějším výběžku oblasti Côte de Blancs. Primární fermentace probíhala přibližně 12 měsíců v sudu a dále 36 měsíců v lahvi na kalech. Stáří vinohradu je zhruba 35 let. Orientace vinice je převážně východní. Tenká vrstva svrchní půdy je tvořena směsí slínu, křídy a silexu, pod ní se nalézá čistá křída. Víno je svěží, suché, jedná se o šarži 2013. Ve víně zcela rozeznáte aromata typická pro křídové podloží, mineralitu a aromata citrusů s příznačnou kyselinou. Víno je elegantní, přímé.

Druhým degustovaným vínem bylo také 100% Chardonnay z malé vinice Les Enfers (0,6 ha). Tato vinice se nalézá přímo v Congy a je orientována na západ. Stejně jako Les Piérriéres se jednalo o variantu Extra Brut a šarži 2013, která strávila 48 měsíců v lahvi na kalech. Les Enfers je ale opulentnější, strukturovanější. Svrchní, na železo bohatá jílovitá půda, pod kterou se nalézá křída, je mnohem hlubší, než je tomu v případě Les Piérriéres, a tak je i aromatika více posunuta směrem k aromatům exotického ovoce. Starší jsou i vinice (cca 40–45 let). Les Enfers je vínem hloubavějším, vrstevnatým a velmi příjemně pitelným. Vzhledem k omezenému počtu lahví tohoto vína bylo degustováno v ČR vůbec poprvé. Uznání a poptávka po vínech z tohoto vinařství předurčily limity prodeje. Do České republiky se dostane pouze omezené množství, které je rezervováno pouze pro vybranou gastronomii. Teprve od roku 2019 bude možné zakoupit omezené množství tohoto vína i privátní klientelou.

Stejně je tomu i u následujícího vína Les Roises Extra Brut, Blanc de Blancs. Degustovala se taktéž šarže 2013; ležela 48 měsíců na kalech. Les Roises a Les Enfers jsou sousední vinice téže rozlohy. Na rozdíl od Les Enfers je ale Les Roises orientována na jih a keře jsou více než 70 let staré. Svrchní vrstva jílu je zde dvojnásobně hlubší (cca 1–1,5 m). Les Roises je nejvíce koncentrované víno z celého portfolia. Kombinace většího zastoupení jílu, jižní orientace vinic, stáří keřů a „nemoci” hroznů, které mají za následek malé, ale maximálně koncentrované bobule, vytvářejí zcela famózní, opulentní víno s nekončícím závěrem. Tohle je velká „burgunda” se vším všudy.
Až u čtvrtého vína – Les Maillons Extra Brut, šarže 201 – se dostáváme k jiné odrůdě, a to k Pinot noir z vinice Les Maillons, což je rozlohou největší vinice tohoto vinařství (2,5 ha). Není tak opulentní jako předešlá Les Roises, ve vůni se ale hned značí typická pinotovská aromatika. Les Maillons je vinice orientovaná na východ ležící poblíž Barbonne-Fayel (Côte de Sézanne). Půda je tvořena asi 80cm vrstvou na železo bohatého jílu na tvrdé křídě. Burgundský střih vínu vyloženě sedí. Plné, intenzivní víno s dlouhým závěrem.

Jako v Burgundsku si připadáte i u posledního degustovaného vína Les Maillons Rosé de Saignée. Stejná vinice, stejná odrůda (100% Pinot Noir), stejná šarže, jenom ve variantě rosé. Při výrobě bylo využito metody saignée, tzv. krvácení hroznů. Šťáva zůstává tři dny v kontaktu se slupkami. Poté je víno vinifikováno opět v dubových sudech. Díky dlouhému kontaktu se slupkami je Les Maillons Rosé de Saignée mnohem výraznější a intenzivnější než rosé, vyráběné metodou blendování, kdy se do bílého vína přidá víno červené. Krásná ovocná vůně evokuje odrůdu Pinot noir –úžasné zakončení degustace.

Každé z těchto vín jako by dokazovalo, o čem se v souvislosti s Olivierem Collinem mluví. Olivier je vinař, který dokáže vytěžit maximální potenciál. Právě díky jeho single vineyardům se ukázalo, že oblast Coteaux du Petit Morin má předpoklady pro tvorbu špičkových vín. Pokud jste loni navštívili festival La Bouteille de Champagne, mohli jste se s Olivierem a jeho skvosty setkat osobně. Doufáme, že se s Olivierem opět brzy setkáme.

Ján Chovanec
Foto: Autor

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.