PETR KYMLA: Ostrov Skye a palírnu Talisker jsem si ale doslova zamiloval

Hlavní stránka » Aktuality » PETR KYMLA: Ostrov Skye a palírnu Talisker jsem si ale doslova zamiloval

Když mě časopis B&G oslovil, abych zavzpomínal na svoje cesty do palírny whisky Talisker, zahřálo mě to u srdce. Místo toho, starosti všedního dne, nechal jsem se ve vzpomínkách unést zpátky na skotské Hebridy, kde jsem se cítil uvolněně a spokojeně a odkud pochází dokonalá whisky, která získala v posledních letech celou řadu významných ocenění.

S cestou na ostrov Skye totiž zažíváte pocit, že nepodnikáte jen výpravu na jiné místo, ale také zpátky do minulosti. Do dob, kdy náš život neovlivňovaly tak významně moderní technologie a dny plynuly pomaleji a přirozeněji. Ostrov žije vlastním tempem, panenskou přírodu střídají typické domky s běloskvoucí fasádou, vše působí malebným a kouzelným dojmem. Chce se mi říct, že na ostrově se vše děje jaksi poctivěji, a to je právě to slovo, které Talisker vystihuje.

Talisker v překladu ze skotské gaelštiny znamená nakloněná skála nebo příkrý útes. Název palírna přejala podle stejnojmenné farmy a zálivu. V roce 1855, kdy slavila výročí čtvrtstoletí fungování, měla na kahánku poprvé, a málem zkrachovala. Podruhé to bylo v roce 1960, kdy kvůli nedbalosti vyhořela. Vždy ale vstala jako bájný Fénix z popela, aby dnes zářila ve své plné kráse a produkovala dokonalou whisky s charakteris­tickými tóny rašeliny, kouře, černého pepře a nasládlosti po suchém ovoci. Palírna byla dlouhou dobu tak trochu „na konci světa“. Změna nastala v roce 1995, kdy trajektům ulevila výstavba mostu Skye Bridge, který spojuje druhý největší ze skotských ostrovů s pevninou.

Měl jsem to štěstí, že jsem palírnu Talisker navštívil už dvakrát. Poprvé v roce 2015, kdy jsem absolvoval prestižní kurz pro ambasadory Diageo – Malt Advocate Course pod vedením Davida Brooma, novináře a odborníka na whisky, autora hned několika odborných publikací včetně do češtiny přeloženého Světového atlasu whisky. Podruhé jsem na ostrov zavítal letos v létě v rámci Diageo ambasadorské akademie, určené pro náš obchodní region.

Ačkoli se o ostrově Skye hovořívá jako o nehostinném místě, kde neustále prší, palírnu stíhá bouřka za bouřkou a větry bičují útesy, mě osobně dvakrát za sebou přivítalo modré nebe a slunce. Někdy bych ale rád zažil „to pravé“ nevlídné počasí, kdy se ostrov začne podobat temné zemi Mordoru z Pána prstenů. Proč toto přirovnání? Ostrov Skye inspiroval filmaře natolik, že z něj vycházeli při vytváření nálady a kulis „odvrácené strany dobra“.

Moje letošní návštěva, která proběhla v červenci, měla naprosto prázdninové parametry. Byla ve znamení teplého počasí. Skotové proto neřešili pivo, whisky, ženy ani fotbalový šampionát, který právě probíhal a na který se bohužel nekvalifikovali, ale extrémní a nezvyklé teploty, které i ve Skotsku lámaly rekordy. Na ostrov zamířily hordy turistů, v palírně bylo plno. Společnost Diageo vlastní ve Skotsku 29 palíren – a Talisker, ač nejvzdálenější, je nejnavštěvovanější. Nově vybudované kvalitní návštěvnické centrum ročně přijme přes šedesát tisíc návštěvníků.

Pokračování čtěte v aktuálním vydání Beverage & Gastronomy (11–12/2018).

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.