Prostě 47 botanicals

Hlavní stránka » Aktuality » Prostě 47 botanicals

Black Forest Distillers, malá kraftová palírna sídlící uprostřed malebného prostředí Schaberhof, se za posledních devět let své existence proslavila jediným produktem, ginem Monkey 47.

Mohlo by se vlastně zdát celkem příznačné, že právě na zelených kopcích se spoustou přírody se rodí tento skvělý bylinný destilát. „V naší oblasti máme vodu vysoké kvality,“ říká Domenico Termine, náš průvodce po palírně.

Celá „tour“ byla naprosto kouzelná. Od prvního okamžiku cítíte, že Black Forest stále zůstává malou palírničkou s malým počtem lidí, kde se vše dělá ručně od loupání kůry citrónů a sicilských pomerančů až po samotnou destilaci na nádherných kolonách Arnold Holstein. Tak nějak si to na začátku Alexander Stein, zakladatel Black Forest Distillers, vysnil a tak to také zůstává i nadále, navzdory tomu, že Black Forest Distillers před několika málo lety začal spolupracovat s velikánem Pernod Ricard. Samo o sobě by se tak nabízelo zvýšení produkce, na to třeba navazující automatizace a rozšiřování kapacity palírny, ovšem tak tomu není.

Byli jsme svědky ručního navažování směsi bylinek před macerováním, obsluhy destilační kolony jediným člověkem, kam se z pověstných modrých sudů nalévají již namacerované botanicals, a na příští ráno bylo připraveno i místo, kde se loupou zmíněné citrusy. „Některé kraftové palírny začnou s ginem a daří se jim, za půl roku už ale vyrábějí třeba vodku či jiné destiláty. Toto není naše cesta, chceme být zaměřeni jenom na výrobu ginu Monkey 47,“ říká Domenico.

Číslo 47 značí procento alkoholu a také poukazuje na počet botanicals, nikdo v palírně vám je ale nebude chtít vyjmenovat všechny. To zůstává tajemstvím. Viděli jsme pepř, viděli jsme výhonky jehličnanu, levanduli, samozřejmě jalovec a také kůru dvou zmíněných citrusů… Pokud se Domenika zeptáte na nejdůležitější z ingrediencí, označí klikvu, která v okolí palírny volně roste. Ale ne všechny ingredience jsou lokální, jak se mnohokrát probíralo v médiích. „Nikdy jsme netvrdili, že je vše lokální, a ani by to nešlo. Důležitá je pro nás konstantní kvalita, kterou u surovin samozřejmě očekáváme,“ vysvětluje náš průvodce. Kvalita jednotlivých nakoupených bylin se znásobuje i tím, že se skladují v celku a rozmletím se „refreshnou“ až před jejich samotným použitím.

Všude voní bylinky a gin vůbec. Nedá se jinak, je lákavé ochutnat Gin & Tonic z designové keramického poháru, kde je jenom jako detail uvnitř vyraženo logo opice. A drink chutná!
Pokud si pamatujete minulé vydání Beverage & Gastronomy, kde jsme s Katkou Kluchovou, Brand Ambassadorkou Pernod Ricard, snoubili ginové koktejly s asijskou kuchyní, tak právě u Gin & Toniku na bázi Monkey 47 doporučovala Double Dutch Skinny Tonic, s čímž naprosto souhlasí i Viktor Šolc, jehož společnost Vikéza tyto toniky do České republiky dováží. Z jeho portfolia ale určitě stojí za to zkusit i v kombinaci s Double Dutch Cranberry Tonic, který chuťově podpoří brusinku obsaženou v ginu. To jsme u klasické verze Monkey 47.

Náš průvodce Domenico sice říkal, že zůstanou u jednoho produktu, ovšem i ten má několik hodně zajímavých verzí. Bylo naprosto úžasné na místě ochutnat Monkey 47 Barrel Cut, kterého se každý rok vyrobí limitovaných 4000 lahví. „Poprvé gin ležel na sudu šest měsíců, od druhého ročníku je to již devět měsíců,“ vysvětluje u této láhve Domenico a ukazuje nám lahev ještě z první várky a pak tu aktuální. Vynikající byla i hnědá, sladší, medová verze Distiller’s Cut 2017. Až pojdete do této palírny a budete mít tu možnost, určitě věnujte pozornost černé etiketě! Monkey 47 Smoke House Cut – luxusní nakouřený gin, který dostane snad každého milovníka výjimečných destilátů, se dá zakoupit jenom v prodejně Black Forest Distillers a nikde jinde.

A podobných limitek, netradičních verzí a překvapení připravuje Monkey 47 každým rokem několik. Nadále budou zkoušet, objevovat, bádat. I proto mají v malé laboratoři vaporizér a v minulosti na novinkách spolupracovali třeba i s Alexem Kratěnou. Základ ale zůstane stále stejný, jak nám řekl Domenico Termine – prostě 47 bylinek a na nich postavený poctivý kraftový gin Monkey 47.

Ján Chovanec
Foto: Autor

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.