Úspěch českých piv v pivní soutěži v Bruselu

Hlavní stránka » Aktuality » Úspěch českých piv v pivní soutěži v Bruselu

Dvě česká piva, světlý pšeničný ležák Primátor Weizenbier a Sváteční světlý ležák z humpolského pivovaru Bernard, zaznamenaly úspěch v letošním již pátém ročníku celosvětové pivní soutěže Brussels Beer Challenge, který proběhl začátkem listopadu v hlavním městě Belgie.

První z nich získalo stříbrnou medaili v kategorii „bílých“, tedy pšeničných piv, druhý medaili bronzovou v kategorii ležáků a podkategorii ležáků českého plzeňského typu.
Primátor Weizenbier, jak se lze dočíst na internetových stránkách náchodského pivovaru, který jej vyrábí, je nefiltrovaným svrchně kvašeným pivem s obsahem alkoholu 4,8%. „Tento ležák se zúčastnil Brussels Beer Challenge už i v loňském roce, kdy obdržel dokonce zlatou medaili,“ sdělil Beverage & Gastronomy ředitel pivovaru Primátor Josef Hlavatý.
„Do letošního ročníku jsme přihlásili dohromady pět piv z našeho portfolia,“ řekl dále, „ale zbývající čtyři, tedy světlý ležák Premium a tmavý Premium Dark, jakož i světlý speciál Exkluziv a svrchně kvašené Indian Pale Ale, bohužel neuspěla.“
Také Sváteční ležák pivovaru Bernard (5% alkoholu) bodoval už v uplynulých ročnících soutěže. V roce 2014 zde získal bronzovou medaili a rok dříve tak jako letos stříbrnou.
Celkem hodnotila osmdesátičlenná porota 1 250 různých piv z třiceti šesti zemí celého světa. „Nejvíce, konkrétně 257, jich přihlásila Belgie, ale vysokým počtem byly zastoupeny také Itálie s 209 pivy a Spojené státy s 207,“ informoval Beverage & Gastronomy ředitel Brussels Beer Challenge Luc De Raedemaeker, podle kterého Česká republika v letošním ročníku soutěžila s devíti pivy.
Vůbec poprvé pak letos poslaly do Bruselu vzorky piv takové země jako Maďarsko a Ukrajina nebo Japonsko, Thajsko a Kambodža.
Ocenění v podobě zlaté, stříbrné nebo bronzové medaile, případně ještě také Potvrzení o vynikají kvalitě, se nakonec dostalo 238 pivům. „Pokud bychom měli sestavit pořadí jednotlivých zemí jen podle počtu zlatých medailí, zvítězily by USA, které jich získaly patnáct, ale domácí Belgie byla se čtrnácti těsně za nimi, zatímco Itálie s osmi skončila třetí,“ sdělil Raedemaeker.
Překvapením se v letošním ročníku Brussels Beer Challenge stala Čína, která se účastnila teprve po druhé, ale zatímco vloni přihlásila pouhých šest piv, z nichž dvě získala nějaké ocenění, letos už to bylo dvacet pět a osm obdrželo některou z medailí. Organizátoři soutěže v této souvislosti mimo jiné citují Napoleona, který kdysi údajně prohlásil, že „Čína je spící lev, takže ji nechme spát, protože až se probudí, otřese celým světem“.
Pro někoho by pravda mohlo být překvapením, že na předních místech seznamu účastnických zemí nefigurují takové pivní velmoci, jako je Británie a Německo, ředitel Raedemaeker to však vysvětluje skutečností, že oba zmíněné státy mají své vlastní soutěže, takže na této se neprezentují.
Velmi výrazné postavení na Brussels Beer Challenge z hlediska počtu přihlášených i oceněných piv naopak zaujala Itálie, což by se též mohlo jevit jako nezvyklé. Je to ovšem tak, že nápoj z chmele a sladu v této tradičně vinařské zemi získává čím dál větší oblibu, a to „zejména u mladých lidí“, jak podotýká Dabove Lorenzo, člen mezinárodní poroty, který o pivu píše a také přednáší (organizátoři soutěže ostatně připomínají, že v Itálii, Francii a Španělsku je už dnes celkem přes 750 pivovarů).
Uveďme závěrem, že pokud se typů piva týče, největší zastoupení mělo Indian Pale Ale, s jehož stovkou různých variací soutěžilo celkem čtrnáct zemí. Dobře si ale vedly i belgický Triple (celkem šedesát jedna přihlášených vzorků) a pšeničné pivo (čtyřicet dva vzorků).

Lubomír Sedlák

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.