Jak chutná Španělům české pivo?

Hlavní stránka » Články » Jak chutná Španělům české pivo?

Dlouho se soudilo, že pivo se do nejzápadnějších oblastí Evropy dostalo z Mezopotámie oklikou přes severní Afriku. Médii však před časem proběhla informace, že na Iberském čili Pyrenejském poloostrově znali kvašený nápoj z obilí už 6400 let př. n. l. Důkazem má být objev hrobu v jeskyni Can Sadurni nedaleko katalánské metropole, který archeologové barcelonské univerzity uskutečnili roku 1999. Španělé tedy možná mají ve výrobě piva dlouhou tradici, která je ale z velké části zastíněna proslulostí španělských vín.

Pivo však není ve Španělsku přehlíženo a k jeho spotřebě významně přispívá incomingový cestovní ruch. Pijí se zde domácí značky i spousta piva dovezeného z jiných evropských zemí. Jak se v tvrdé konkurenci západoevropských značek prosazují česká piva? O odpověď jsme požádali několik našich výrobců.
Rodinný pivovar BERNARD, a. s., našel nového obchodního partnera ve Španělsku v roce 2013. Zdejšímu přesycenému trhu podle jeho mínění vládnou ležáky, které jsou zde cenově zařazovány velmi nízko. Pivo Bernard se prodává mezi crafty a prozatím jde o malá množství. Pijí ho lidé, kteří chtějí ochutnávat nová, zajímavá piva. Do budoucna humpolečtí pivovarníci plánují postupný růst exportu a uvažují také o spolupráci v několika významných španělských restauracích.
Náchodský PRIMÁTOR, a. s., vyváží ročně do Španělska okolo 1 000 hl svého piva. Nejvíce se na prodejích podílí klasický spodně kvašený světlý ležák Premium, následuje 11° Ležák a tmavé pivo Premium Dark; ze silnějších speciálních piv je to pouze Exkluziv 16° a Polotmavý 13°. Ze svrchně kvašených speciálů mají španělští partneři zájem o náchodský pšeničný Weizenbier a o novinku India Pale Ale. Náchodská piva putují za hranice nejvíce v láhvích o objemu 0,33 l, částečně i 0,5 l a v nevratných plastových sudech – petainerech. Náchodští charakterizují španělský trh jako spíše konzervativnější, zdejší zákazníci proto umějí ocenit chuť a kvalitu tradičního českého ležáku.
Plzeňský Prazdroj, a. s., do Španělska vyváží piva Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel. Objem vývozu do této země se pohybuje kolem 5 % z celkového exportu (tento výrobce celkem vyváží asi 3,5 milionu hl do 54 zemí světa), ale jeho výše meziročně vzrostla téměř o pětinu a roste již několik let. Ze španělského trhu čerpají výrobci Plzeňského Prazdroje, a. s., inspiraci také v kategorii nápojů cider, které jsou ve Španělsku velmi oblíbené.
Přesné údaje o celkovém objemu vývozu českého piva do Španělského království nejsou známy, tato země nefiguruje v desítce největších dovozců českého piva, je součástí skupiny ostatních dovozců, kteří ročně odebírají asi 202 500 hl, přičemž do celé EU se z ČR vyváží přibližně 2,8 milionu hl piva.

Otakar Gembala

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.