Jak na letní koktejl

Hlavní stránka » Články » Jak na letní koktejl

Renomovaní barmani Miloš Danihelka, Adrián Michalčík a Jaroslav Modlík v anketě pro Beverage & Gastronomy. Co a z jakých ingrediencí se v létě nabízí právě v jejich baru?

Anketní otázky:

  1. Jaké ingredience letos v létě ve vašem baru využíváte? Zajímají se hosté baru o sezónní drinky?
  2. Letní drink znamená osvěžení, povzbuzení, nakopnutí. Jakou bázi k tomuto nakopnutí rádi využíváte?
  3. Nastíníte nám konkrétní příklad koktejlu, který v baru aktuálně nabízíte?

MILOŠ DANIHELKA, L’Fleur bar, Praha

1. Letní drink má člověka probrat, osvěžit, doplnit mu tekutiny a vitaminy po horkém dni. Filozofie letních koktejlů a jejich ingredience se tedy léto od léta nijak zásadně nemění… Klíčem k úspěšnému letnímu drinku je čerstvost, správná teplota a s ni spojený led a naředění samotného drinku.

Využívání čerstvého ovoce a bylinek je samozřejmostí. Dneska máme k dispozici parádní množství různých druhů obou těchto složek. Dále se dá pomoci různými cordialy, limonádami, ochucenými vodami a sodami, vychlazenými čaji a samozřejmě i víny, a to především těmi šumivými. U nás v baru se setkáte se vším výše jmenovaným.

Co se týče zájmu hostů, je zajímavé, že při objednávce se vás nezeptá na sezónní drink téměř žádný z nich. Ve chvíli, kdy však některých ze sezónních drinků obsluha sama aktivně nabídne, většinou si host pravě takový drink také objedná.

2. Jak už jsem zmínil, letní drinky jsou, nebo by měly být, především o svěžesti a čerstvosti. S ní jdou ruku v ruce nejlépe dohromady pravě čiré, nestařené destiláty. Giny, vodky, blanco tequily. Bílé lehčí kubánské rumy jsou tím prvním, co asi napadne naprostou většinu barmanů, a s čím se tedy v letních drincích ve většině barů setkáte nejčastěji. Výborně se ale dají využit i různé ovocné destiláty – lokální slivovice, hruškovice, meruňkovice, z cizokrajných můžeme zmínit grappu, pisco, cachacu či arac. Dále je tu celá řada likérů, vermutů a již zmíněných vín včetně těch fortifikovaných. Pár výjimek z říše stařených destilátů v koktejlech, které nás výborně osvěží, se dá samozřejmě najít taky. Různé formy sourů postavených na stařených destilátech nebo takové parádně vychlazené mizuwari na perfektním ledu potěší i milovníky stařených destilátů… Pro mě osobně je ale letni drink především o čerstvém ovoci, bylinkách a čirých destilátech.

3. Náš aktuální sezónní koktejl se jmenuje Forrest Freshness a připravujeme jej v míchací sklenici z následujících ingrediencí:

40 ml Stolichnaya vodka
20 ml Chardonnay La Croix Belle
40 ml domácího cordialu z mladých smrkových větviček

ADRIÁN MICHALČÍK, *ISM bar, Oslo

  1. Momentálne v našom bare využívame v rámci sezónnosti letné suroviny ako čerešne, rebarboru, lesné plody alebo výhonky ihličnatých stromov, ktoré nadväzujú na predošlé jarné obdobie, ktoré bolo skôr kvetnaté. Obe kategórie sa stretávajú s veľkou obľubou u našich zákazníkov.
  2. Z pohľadu sezónnosti a štylizácie drinku sa na obdobie leta viacej hodia ľahšie spirity ako vodka, gin, pisco, prípadne vina, čí už klasické biele, ružové alebo vermuty, sherry vína.

3. Jeden z drinkov, ktoré momentálne ponúkame v rámci sezónneho menu, je „Wake me up”:

30 ml vodka
15 ml cold brew coffee
30 ml rhubarb cordial
Top up Cherry, soda

Wake me up je ľahký, osviežujúci, povzbudzujúci a komplexný koktejl dodávajúci povzbudenie a harmóniu pre horúce letne dni. Všetkým čitateľom prajem krásne leto.

JAROSLAV MODLÍK, AnonymouS Bar, Praha

  1. Letos využíváme nejvíce různé tuzemské i zahraniční bylinky z naší zahrádky přímo u baru, kde nám rostou. Z těch se snažíme dostat maximum při použiti čerstvých, domácích sirupů nebo cordialů, které následně používáme pro naše sezónní koktejly. To, že si je sami pěstujeme a staráme se o ně, jim přidává na zajímavosti pro naše hosty a zároveň s nimi i raději pracujeme. Samozřejmě používáme čerstvé ovoce z trhů nebo z okolí Prahy, přímo u pěstitelů, snažíme se více pracovat s českým ovocem, jako jsou meruňky, letní jablka, české jahody nebo lesní ovoce. Hosté se zajímají o sezónnost, ale spíše o ovoce a bylinky jako takové. A to po celý rok. Během sezóny jsme ale schopni nabídnout tyto drinky se 100% čerstvostí. Ne jako v zimě, kdy se spíše používají marmelády, sušené ovoce atd. Letos jsme zapojili i hodně širokou škálu jedlých květů přímo z české produkce. Jako ozdoba sezónního drinku jsou geniální.
  2. Necháváme většinou na hostech, ať si vyberou bázi. Při správném výběru surovin a vytvoření balance se ovoce hodí snad ke všemu, avšak bylinky se jednoznačně nejvíce hodí k ginu. Ovšem třeba máta, meduňka a řekněme sladší typ bylinek se dají využít i s jiným alkoholem, jako jsou třeba rum nebo whisky. Sezóna je zároveň velkou příležitostí pracovat s ovocnými pálenkami, mezcaly a různými brandy. Fantazii se meze nekladou.

3. Summer Kingston:

Trois Rivieres L’ocean
Del Professore Bianco Vermouth infused Apricots
Suze Savuer infused Estragon

Vše společně promícháme na ledu v míchací sklenici a servírujeme na ledový kvádr do vymražené whisky glass.

Vytvořili jsme tento koktejl proto, abychom hostům ukázali, že sezónnost, svěžest, lehkost a čerstvost nespočívají jen v obřím drinku plném ovoce. Tento koktejl je sladko-hořký, díky použitým surovinám lehký, infuze nese plnost chutí ovoce, citrusů a bylinek, s krásným nádechem agricole rhumu L’Ocean, který díky svému „slanému” profilu dodává drinku perfektní balanc.

Red.
Foto: Archiv barů a barmanů

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.